Drukowanie przestrzenne w domu zamiast na hali produkcyjnej? Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu taka wizja bardziej przypominała scenariusz do filmu science-fiction. Dzisiaj sprzęt tego typu jest coraz bardziej dostępna. Zagadnienie jakim są drukarki 3D jest coraz bardziej popularne. Dlatego też w tym artykule odpowiadamy na fundamentalne pytanie – jak działają drukarki 3D?
Drukarki 3D – czy są przyszłością?
Warto zacząć od tego, że koncepcja drukarek 3D nie jest czymś nowym. Pierwsze urządzenie tego typu pojawiło się już w 1984 roku. Natomiast, pierwsza drukarka dla użytkowników domowych pojawiła się w 2006 roku, jednak do masowej sprzedaży drukarki 3D trafiły dopiero w 2013 roku. Jest to zatem narzędzie, które może jeszcze cierpieć na “choroby wieku dziecięcego” jednak z pewnością nie jest to zupełnie nowy produkt na rynku. Również euforia związana z nadziejami na zrewolucjonizowanie przemysłu produkcyjnego zdążyła opaść. Co oczywiście nie oznacza, że w drukarce 3D wciąż nie pokłada się wielkich nadziei. Jest to urządzenie nietuzinkowe, które z pewnością ma szanse być zdecydowanie bardziej popularne niż współcześnie.
Jak działa drukarka 3D?
Drukarka stapia materiał (np. plastik) w wysokiej temperaturze, z którego powstaje zaplanowany wcześniej komputerowo obiekt. Materiał nabywany jest w specjalnych zwojach i jest nakładany na drukarkę. Kluczowym elementem maszyny jest głowica napędzana przez silniki krokowe. Warto odnotować, że cały proces odbywa się na specjalnej podstawie zwanej stołem grzejnym. Obsługa drukarki raczej nie jest wyjątkowo skomplikowana (większość drukarek jest wyposażonych w intuicyjny interfejs oraz wyświetlacz). Natomiast doświadczenie i odpowiednie przygotowanie techniczne z pewnością jest bardzo rekomendowane.
Przed przystąpieniem do drukowania, konieczne jest przygotowanie projektu w pliku .stl. Do obsługi takiego projektu wykorzystywane jest oprogramowanie CAD.
Więcej na temat działania drukarki 3D na https://www.p3drc.pl/jak-to-dziala/
Drukowanie przestrzenne to technologia, która cały czas się rozwija. W efekcie drukowanie jest coraz bardziej intuicyjne oraz coraz tańsze Entuzjaści tej metody liczą na to, że drukowanie przestrzenne, w przyszłości stanie się tak samo popularne jak konwencjonalne drukowanie na papierze za pomocą drukarki biurowej.