W dzisiejszych czasach aparat fotograficzny posiada niemal każdy w swoim telefonie, a sama sztuka fotografowania została tak spopularyzowana, że każdy może nazwać się fotografem. Historia zatrzymywania widzianego przez nas obrazu poprzez rysowanie światłem – czyli fotografii liczy niemal 200 lat.
Niegdyś praca w ciemni i zgłębianie jej tajników nazywane było alchemią, dziś cały ten „magiczny” proces robi za nas Photoshop, a nałożenie kilku filtrów sprawia, że nawet zwykłe zdjęcie nabiera artyzmu i nazywane jest sztuką. Droga od powstania pierwszych aparatów analogowych do zaawansowanej techniki cyfrowej była oczywiście bardzo długa i napotykała trudności. Obecnie jednak rozwój technologii przyspieszył z niezwykłą prędkością, co daje również nowe możliwości dla fotografii.
Początki fotografii i badania nad światłem
Początków powstania fotografii należy upatrywać w zainteresowaniu człowieka światłem. Pierwsze badania w tej dziedzinie jeszcze w czasach średniowiecznych prowadził arabski fizyk i matematyk Alhazen Ibn al-Hajsam, który jako pierwszy najobszerniej opisał działanie ciemni optycznej, znana obecnie pod nazwą camera obscura. Jest nią nic innego jak zaciemniona komora z niewielkim otworem wpuszczającym światło. Taka ciemnia optyczna nazywana jest również kamerą otworkową. Odkrycie zasady jej działania dało możliwości do dalszych prac nad utrwaleniem rejestracji obrazu w trwałej formie.
Pierwsza fotografia i techniki otrzymywania obrazu
Pierwsze zdjęcie zostało wykonane w 1826 r. przez Josepha Nicéphorea Niépce z okna domu położonego w jednej z francuskich wiosek. Fizyk dokonał tego w ten sposób, że na wypolerowanej cynkowej płytce umieścił warstwę asfaltu syryjskiego. Substancja twardniała pod wpływem naświetlania promieniami słonecznymi przez co najmniej 8 godzin. Po zmyciu nieutwardzonej warstwy powstał obraz na negatywie, który należało pokryć farbą litograficzną oraz przyłożyć do papieru. W ten sposób powstała pierwsza fotografia. W 1839 r. Louisz Jacques Daguerre zaprezentował metodę zwaną dagerotypem, polegającą na użyciu pokrytej srebrem płytki i wystawieniu jej na działanie oparów jonu, a po naświetleniu rtęci, by uzyskać obraz utajony. Po zanurzeniu w roztworze soli można było go wywołać.
Kolorowa fotografia
Początki fotografii kolorowej sięgają 1855 r., co da wielu osób może wydać się szokiem. Oczywiście były to zdjęcia nieostre, z dużą ilością szumów i z wyblakniętymi kolorami. Było to jednakże spore osiągnięcie. Technikę naturalnego utrwalenia koloru (autochrom) odkryli w 1907 r. bracia August Marie Louis i Louis Jean Lumière. Wykorzystali szklaną płytkę trójkolorową i pokryli ją skrobią ziemniaczaną. Nałożyli na nią emulsję światłoczuła, wykorzystywaną już w fotografii czarno-białej.
Fotografia obecnie
Współczesną sztuka fotografii stanowi w głównej mierze fotografia cyfrowa. Jej początków należy upatrywać w stworzeniu pierwszej światłoczułej matrycy w 1969 r. przez Willarda Boyla oraz Georgea E. Smitha. Natomiast pierwszy aparat cyfrowy powstał w 1975 r. Obecnie producenci sprzętu fotograficznego ścigają się w tworzeniu coraz to bardziej nowoczesnego sprzętu z wykorzystaniem najnowszych technologii. Nowinką fotograficzną jest aktualnie fotografia sferyczna ukazująca rzeczywisty obraz w 360 stopniach, co daje wyobrażenie przeniesienia się całkowicie do świata cyfrowego. Nie zapominajmy jednak, że nie tylko fotografia cyfrowa cieszy się taka popularnością. Do lamusa wciąż nie odeszła technika analogowa, wręcz przeciwnie, coraz więcej osób przerzuca się na analogowy sprzęt fotograficzny i chętnie samemu wywołuje zdjęcia. Wydruki zdjęć Poznań – skorzystaj z usługi szybkiego i taniego wywołania zdjęć oraz ich wydruku na wybranym papierze. Teraz przecież każdy może być fotografem!